Κωνσταντίνος Καρεμφύλλης
00:00 - 01:00
Μαρία Μαρκοπούλου
01:00 - 03:00
Ηρακλής Ευστρατιάδης
03:00 - 05:00
Κωνσταντίνος Καρεμφύλλης
05:00 - 06:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
06:00 - 06:10
Μιχάλης Παπαευαγόρου - Νίτσα Παύλου - Χάρης Παναγιώτου
06:10 - 07:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
07:00 - 07:05
Μιχάλης Παπαευαγόρου - Νίτσα Παύλου - Χάρης Παναγιώτου
07:05 - 08:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
08:00 - 08:05
Μιχάλης Παπαευαγόρου - Χάρης Παναγιώτου - Νίτσα Παύλου
08:05 - 08:30
Μιχάλης Παπαευαγόρου - Νίτσα Παύλου - Χάρης Παναγιώτου
08:30 - 09:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
09:00 - 09:05
Μιχάλης Παπαευαγόρου - Νίτσα Παύλου - Χάρης Παναγιώτου
09:05 - 10:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
10:00 - 10:10
Έλενα Χειλέτη
10:10 - 11:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
11:00 - 11:05
Έλενα Χειλέτη
11:05 - 12:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
12:00 - 12:05
Χρήστος Ζαβός
12:05 - 13:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
13:00 - 13:40
Πόλυς Χαραλάμπους - Χρήστος Ζαβός
13:40 - 15:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα Deutsche Welle
15:00 - 15:10
Χαρά Γεωργιάδη
15:10 - 16:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
16:00 - 16:05
Πανίκος Καρπέττας
16:05 - 17:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
17:00 - 17:10
Πανίκος Καρπέττας
17:10 - 18:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
18:00 - 18:05
Χρήστος Ζαβός
18:05 - 18:10
Κωνσταντίνος Καρεμφύλλης
18:10 - 19:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
19:00 - 19:10
Φάνης Κρίγκος
19:10 - 21:00
Σώσης Θεοδοσίου
21:00 - 00:00
80 %
N
0.5 km/h
92 %
SE
1.1 km/h
75 %
SW
10.6 km/h
S
11.1 km/h
85 %
E
0.8 km/h
69 %
NW
3.4 km/h

Εννιά ταινίες στο διεθνές διαγωνιστικό τμήμα του Φεστιβάλ Glocal Images

Εννιά ταινίες από τον διεθνή κινηματογράφο, ανάμεσά τους και μία από την Κύπρο, θα διαγωνιστούν φέτος στο διεθνές διαγωνιστικό τμήμα του Φεστιβάλ Glocal Images, διεκδικώντας τα μεγάλα βραβεία, ενώ το Διαγωνιστικό Τμήμα Κυπριακών Ταινιών καταρτίζεται φέτος με τη συμμετοχή τεσσάρων κυπριακών ταινιών.

Την ευθύνη για την απονομή των βραβείων θα έχει, όπως κάθε χρονιά, πενταμελής κριτική επιτροπή που αποτελείται από διακεκριμένους επαγγελματίες του κινηματογράφου, σύμφωνα με ανακοίνωση.

Το Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί από τις 12-20 Απριλίου 2019, στο Θέατρο Ριάλτο στη Λεμεσό και στον Κινηματογράφο Ζήνα Πάλας στη Λευκωσία, ενώ όλες οι ταινίες προβάλλονται σε παγκύπρια πρεμιέρα. Διοργανωτές του Φεστιβάλ είναι οι Πολιτιστικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας & Πολιτισμού και το Θέατρο Ριάλτο.
 
Οι ταινίες που θα προβληθούν στο πλαίσιο του Διεθνούς Διαγωνιστικού Τμήματος GLOCAL IMAGES είναι:

 Alone at my Wedding, Σκηνoθεσία: Marta Bergman (Βέλγιο)
(Παγκόσμια Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ Καννών 2018)

Holy Boom, Σκηνoθεσία: Μαρία Λάφη (Ελλάδα, Αλβανία)
(Βραβείο Καλύτερης Βαλκανικής ταινίας στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου στα Τίρανα, Βραβείο Καλύτερης Ταινίας, Φεστιβάλ Κινηματογράφου Σαραγόσα κ.α.)

House of Hummingbird, Σκηνoθεσία: Kim Bo-ra (Νότια Κορέα)
(Bραβείο Generation 14plus Μπερλινάλε, Βραβείο NETPAC και Βραβείο Κοινού KNN στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Μπουσάν, Βραβείο Καλύτερης Ταινίας & Βραβείο Επιτροπής στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Σεούλ κ.α.)

Los Silencios, Σκηνoθεσία: Beatriz Seigner (Βραζιλία, Κολομβία, Γαλλία)
(Παγκόσμια Πρεμιέρα στο Δεκαπενθήμερο Σκηνοθετών στο Φεστιβάλ Καννών, Βραβείο Abraccine & Βραβείο Επιτροπής Φεστιβάλ Βραζιλιάνικου Κινηματογράφου Brazilia, Βραβείο Opera Prima Φεστιβάλ Κινηματογράφου Αβάνας κ.α.)

Ray & Liz, Σκηνoθεσία: Richard Billingham (Ηνωμένο Βασίλειο) 
(Ειδική Μνεία Κριτικής Επιτροπής στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Λοκάρνο, Υποψήφια για Εξαιρετικό Ντεμπούτο Βρετανού δημιουργού στα BAFTA, Xρυσός Αλέξανδρος στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης κ.α.)

Smuggling Hendrix (Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ), Σκηνoθεσία: Μάριος Πιπερίδης (Κύπρος, Γερμανία, Ελλάδα)
(Βραβείο Καλύτερης Διεθνούς Αφηγηματικής Ταινίας και Παγκόσμια Πρεμιέρα στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Tribeca, Βραβείο Καλύτερης Ταινίας στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Quebec, Ειδική Μνεία στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Palm Springs κ.α.)
 
Sofia, Σκηνoθεσία: Meryem Benm’Barek (Βέλγιο)      
(Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου στο Ένα Κάποιο Βλέμμα του Φεστιβάλ Καννών, Βραβείο Νεανικής Κριτικής Επιτροπής στο Φεστιβάλ Transatlantyk στο Lodz κ.α.)
 
Tel Aviv on Fire, Σκηνoθεσία: Sameh Zoabi (Λουξεμβούργο, Γαλλία, Ισραήλ, Βέλγιο)
(Βραβείο Interfilm Καλύτερης Ταινίας & Βραβείο Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας του τμήματος Orizzonti στο Φεστιβάλ Βενετίας, Βραβείο Καλύτερης Ταινίας στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Χάιφα, Βραβείο Σεναρίου στο Asia Pacific Screen Awards κ.α.)

Too Late to Die Young, Σκηνoθεσία: Dominga Sotomayor (Χιλή, Βραζιλία, Αργεντινή, Ολλανδία, Κατάρ)
(Βραβείο Σκηνοθεσίας στο Διεθνές Διαγωνιστικό του Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Λοκάρνο, Βραβείο KNF στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Ρότερνταμ, Βραβείο Σκηνοθεσίας & Καλύτερης Φωτογραφίας στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Gijon κ.α.)

Οι ταινίες που θα διαγωνιστούν στο Διαγωνιστικό Τμήμα Κυπριακών Ταινιών είναι:
 
Smuggling Hendrix (Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ), Σκηνoθεσία: Μάριος Πιπερίδης (Κύπρος, Γερμανία, Ελλάδα)
(Βραβείο Καλύτερης Διεθνούς Αφηγηματικής Ταινίας και Παγκόσμια Πρεμιέρα στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Tribeca, Βραβείο Καλύτερης Ταινίας στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Quebec, Ειδική Μνεία στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Palm Springs κ.α.)

Await Further Instructions, Σκηνoθεσία: Johnny Kevorkia  (Η.Π.Α.)

Μικρά Λευκά Φακελάκια (Small White Envelopes), Σκηνοθεσία: Σωτήρης Χρίστου (Κύπρος)
(Παγκόσμια Πρεμιέρα στο Cyprus Film Days 2019)

Αίθουσα Αναμονής (Waiting Room), Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Λεονταρίτης  (Κύπρος)
(Ειδική Μνεία Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου του Λονδίνου, Βραβείο Καλύτερης Ταινίας, Σεναρίου και Best Kill στα Independent Horror Movie Awards κ.α.)