Κωνσταντίνος Καρεμφύλλης
00:00 - 01:00
Μαρία Μαρκοπούλου
01:00 - 03:00
Ηρακλής Ευστρατιάδης
03:00 - 05:00
Κωνσταντίνος Καρεμφύλλης
05:00 - 06:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
06:00 - 06:10
Μιχάλης Παπαευαγόρου - Νίτσα Παύλου - Χάρης Παναγιώτου
06:10 - 07:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
07:00 - 07:05
Μιχάλης Παπαευαγόρου - Νίτσα Παύλου - Χάρης Παναγιώτου
07:05 - 08:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
08:00 - 08:05
Μιχάλης Παπαευαγόρου - Χάρης Παναγιώτου - Νίτσα Παύλου
08:05 - 08:30
Μιχάλης Παπαευαγόρου - Νίτσα Παύλου - Χάρης Παναγιώτου
08:30 - 09:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
09:00 - 09:05
Μιχάλης Παπαευαγόρου - Νίτσα Παύλου - Χάρης Παναγιώτου
09:05 - 10:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
10:00 - 10:10
Έλενα Χειλέτη
10:10 - 11:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
11:00 - 11:05
Έλενα Χειλέτη
11:05 - 12:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
12:00 - 12:05
Χρήστος Ζαβός
12:05 - 13:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
13:00 - 13:40
Πόλυς Χαραλάμπους - Χρήστος Ζαβός
13:40 - 15:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα Deutsche Welle
15:00 - 15:10
Χαρά Γεωργιάδη
15:10 - 16:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
16:00 - 16:05
Πανίκος Καρπέττας
16:05 - 17:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
17:00 - 17:10
Πανίκος Καρπέττας
17:10 - 18:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
18:00 - 18:05
Χρήστος Ζαβός
18:05 - 18:10
Κωνσταντίνος Καρεμφύλλης
18:10 - 19:00
Δημοσιογραφικό Τμήμα
19:00 - 19:10
Φάνης Κρίγκος
19:10 - 21:00
Σώσης Θεοδοσίου
21:00 - 00:00
80 %
N
0.5 km/h
92 %
SE
1.1 km/h
75 %
SW
10.6 km/h
S
11.1 km/h
85 %
E
0.8 km/h
69 %
NW
3.4 km/h

Αποτελέσματα Παγκύπριων Σχολικών Αγώνων Θεάτρου

Ο Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου και το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού ανακοινώνουν τη συμπλήρωση των παραστάσεων που δόθηκαν στο πλαίσιο των 30ων Παγκύπριων Σχολικών Αγώνων Θεάτρου.

Σύμφωνα με την Προκήρυξη των Αγώνων κάθε Επιτροπή Ειδικών μπορεί να επιλέξει μέχρι τρεις (3) παραστάσεις Γυμνασίου και μέχρι τρεις (3) παραστάσεις Λυκείου (Σύγχρονο Θέατρο και Αρχαίο Δράμα) που ξεχώρισε, ανεξαρτήτως αριθμού συμμετεχόντων αλλά νοουμένου ότι το επίπεδο των παραστάσεων είναι τέτοιο, που η Επιτροπή κρίνει ότι χρήζουν διάκρισης.

Οι Επιτροπές Ειδικών που ορίστηκαν από τους διοργανωτές και παρακολούθησαν τις παραστάσεις ολοκλήρωσαν το έργο τους και έδωσαν τα πιο κάτω αποτελέσματα:

ΑΡΧΑΙΟ ΔΡΑΜΑ
Επιτροπή Ειδικών:
Πρόεδρος: Ανθή Αντωνιάδου, Ηθοποιός, Εκπαιδευτικός
Μέλη: Κατερίνα Βοσκαρίδου, Θεατρολόγος, Δέσποινα Πυρκεττή, Μεταφράστρια

Α΄ Βραβείο
Λύκειο Μακαρίου Γ΄ Λάρνακας
Ειρήνη, του Αριστοφάνη

Β΄ Βραβείο
Λύκειο Λατσιών
Θεσμοφοριάζουσες, του Αριστοφάνη

Γ΄ Βραβείο
The International School of Paphos
Τρωάδες, του Ευριπίδη

Στη κατηγορία του Αρχαίου Δράματος έλαβαν μέρος σχολεία Λυκειακού κύκλου.


ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΘΕΑΤΡΟ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
Επιτροπή Ειδικών:
Πρόεδρος: Χρίστος Παντελίδης, Εκπαιδευτικός, πρώην πρόεδρος Ειδικής Επιτροπής ΘΟΚ-ΥΠΠ
Μέλη: Βίκη Γεωργιάδου, Ηθοποιός, Λεώνη Ορφανίδου, Εκπαιδευτικός, Δημοτική Σύμβουλος και Πρόεδρος Πολιτιστικής Επιτροπής Δήμου Λευκωσίας

ΓΥΜΝΑΣΙΑ
Α΄ Βραβείο
Γυμνάσιο Έγκωμης Κυριάκος Νεοκλέους
Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω, του Ντάριο Φο

Β΄ Βραβείο
Γυμνάσιο Διανέλλου και Θεοδότου
Η ζήλια του μουντζούρη/Ιπτάμενος γιατρός, του Μολιέρου

Γ΄ Βραβείο
Γυμνάσιο Κωνσταντινουπόλεως
Στο τσιμεντένιο δάσος, της Λότη Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου

ΛΥΚΕΙΑ
Α΄ Βραβείο
Λύκειο Ιδαλίου
Ο ρινόκερος, του Ευγένιου Ιονέσκο

Β΄ Βραβείο
Λύκειο Αρχαγγέλου «Απόστολος Μάρκος»
Οι ηλίθιοι, του Νηλ Σάιμον

Γ΄ Βραβείο
Ελληνική Σχολή ΠΑΣΚΑΛ Λευκωσίας
21/2 φόνοι και ένα μπουλντόγκ, των Θανάση Παπαθανασίου, Μιχάλη Ρέππα

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΛΑΡΝΑΚΑΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
Επιτροπή Ειδικών:
Πρόεδρος: Νάτια Χαραλάμπους, Ηθοποιός
Μέλη: Ντόρις Κυριακίδου, Ηθοποιός, Δρ Κώστας Μαννούρης, Βιολόγος, Θεατρικός Συγγραφέας

ΓΥΜΝΑΣΙΑ
Α΄ Βραβείο

Περιφερειακό Γυμνάσιο Λιβαδιών
Ιριδίζουσες οδοί, διακειμενική σύνθεση Σάββα Βορκά, βασισμένη στη θεατρική σύνθεση της Μαρίας Κυριακάκη Τα μονοπάτια της προσφυγιάς

Β΄ Βραβείο
Γυμνάσιο Παραλιμνίου
Ρωμαίος και Ιουλιέτα, του Μποστ

Γ΄ Βραβείο
Γυμνάσιο «Βεργίνα» Λάρνακας
Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα, του Μενέλαου Λουντέμη

ΛΥΚΕΙΑ
Α΄ Βραβείο

Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας
Το ρέκβιεμ της Τερεζίν, έργο των αποφοίτων της Σχολής Θεάτρου της Δήμητρας Χατούπη

Β΄ Βραβείο
Λύκειο Βεργίνας
Θύμα κλοπής, του Άντριου Πέιν

Γ΄ Βραβείο
Εσπερινό Γυμνάσιο-Λύκειο Λάρνακας
Οι πεταλούδες είναι ελεύθερες, του Λέοναρντ Γκερς

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΛΕΜΕΣΟΥ
Επιτροπή Ειδικών:
Πρόεδρος: Τώνης Ιακωβίδης, Φιλόλογος, Ηθοποιός
Μέλη: Ελένη Μυλωνά, Ηθοποιός, Δήμητρα Σωκράτους, Εκπαιδευτικός, Θεατροπαιδαγωγός, Συγγραφέας

ΓΥΜΝΑΣΙΑ
Α΄ Βραβείο
 
Γυμνάσιο Αγίου Αθανασίου
Μήδεια, του Μποστ

Β΄ Βραβείο
Γυμνάσιο Ύψωνα 
Μάμμα Μία, της Κάθριν Τζόνσον

Γ΄ Βραβείο
Περιφερειακό Γυμνάσιο Αγ. Μάμαντος Τραχωνίου 
Τα μαγικά μαξιλάρια, του Ευγένιου Τριβιζά

ΛΥΚΕΙΑ
Α΄ Βραβείο

Λύκειο Αγίας Φυλάξεως Λεμεσού
Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα, του Μενέλαου Λουντέμη 

Β΄ Βραβείο
Λύκειο Αγίου Ιωάννη Λεμεσού 
Μονόλογοι απ’ τη Γάζα, αφηγήσεις παιδιών που έζησαν τον πόλεμο στη Γάζα (2008-2009) συγκεντρωμένες από το ASHTAR THEATER της Παλαιστίνης.

Γ΄ Βραβείο
Λύκειο Αγίου Νικολάου Λεμεσού
Επείγοντα περιστατικά, του Αρκά 

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΑΦΟΥ
Επιτροπή Ειδικών:
Πρόεδρος: Χαρά Γεωργιάδη, Ηθοποιός, Κάτοχος Μεταπτυχιακού στην Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων
Μέλη: Φιλιώ Κυριάκου, Ηθοποιός, Θεατρολόγος, Μαρία Κωνσταντίνου, Ηθοποιός, Θεατρολόγος

ΓΥΜΝΑΣΙΑ
Α΄ Βραβείο 

Γυμνάσιο Παναγίας Θεοσκέπαστης Πάφου
Βουράτε ν’ αρμάσουμεν την Αντριανούν, του Μιχάλη Γ. Πιτσιλλίδη

Β΄ Βραβείο
Γυμνάσιο Αποστόλου Ανδρέα Έμπας 
Ο αρχοντοχωριάτης, του Μολιέρου

Γ΄ Βραβείο
Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου
Ο μικρός πρίγκιπας, του Αντουάν ντε Σαιντ Εξυπερύ

ΛΥΚΕΙΑ
Α΄ Βραβείο

Λύκειο Κύκκου Πάφου
Black out, του Τζακ Σάρκεϋ

Β΄ Βραβείο
Γυμνάσιο Κάτω Πύργου (Εξατάξιο)
Μαντάμ Σουσού, του Δημήτρη Ψαθά

Εύφημος μνεία
Λύκειο Αγίου Νεοφύτου
Κ.Α.Π.Η και Ψύχραιμοι Νο2 Η Αναγέννηση, της Μαρίας Κίτρα

Η τελετή βράβευσης θα γίνει στις 7 Μαΐου, στην Κεντρική Σκηνή ΘΟΚ Εύης Γαβριηλίδης, στη Λευκωσία.  

Οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου συνδιοργανώνονται από το Θεατρικό Οργανισμό Κύπρου και το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού.
Υποστηρικτής: Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου