NW
4.2 km/h

ΟΠΑΠ Basket League: Εκτός έδρας νίκες για Κεραυνό και ΑΠΟΠ

Με δύο διπλά ξεκίνησε η δράση στην 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής με 72-58 στο ντέρμπι κόντρα στον Απόλλωνα, με το οποίο άνοιξε στην «Apollon Arena» η αυλαία της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Άντονι Κινγκ με 21 πόντους (8 ριμπάουντ).

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τους φιλοξενουμένους να κλείνουν την περίοδο με διαφορά ενός πόντου (15-16). Η ομάδα του Στροβόλου μπήκε με σερί δέκα πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στο 14' κάνοντας το 26-15. Στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά υπέρ των «ερυθροκίτρινων» έφθασε σε διψήφιο αριθμό (26-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, μεγαλώνοντας ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις στο σκορ από την ομάδα της Λεμεσού. Στην περίοδο αυτή ο Κεραυνός πέτυχε οκτώ πόντους περισσότερους και έτσι η διαφορά ανέβηκε στους 19 (44-63).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ, όμως ο Κεραυνός κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (58-72) και πανηγύρισε το 16ο ροζ φύλλο.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ο ΑΠΟΠ Πάφου επικρατώντας με 77-70 στο νέο κλειστό στάδιο Παραλιμνίου αραλιμνίου της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου σημείωσε τη δεύτερη φετινή του νίκη. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Τζέιουαν Χιλ ο οποίος σημείωσε 24 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενουμένος να έχουν προβάδισμα ενός καλαθιού (19-21) με το τέλος της περιόδου. Το σκηνικό με τις εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο βολές του Γουίλιαμς να σχηματίζουν το 39-37 υπέρ της ομάδας του Παραλιμνίου με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες κρατήθηκαν κοντά στο σκορ και στα αρχικά στάδια του δεύτερου ημιχρόνου. Μέχρι το 28' τις χώριζε ένα τρίποντο (53-50), με την Ένωση να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο με σερί έξι πόντων και να αποκτά διαφορά εννέα πόντων (59-50).

Οι «βυσσινί»κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το 36', όμως με λέι απ ο Χιλ έβαλε μπροστά (67-68) τους φιλοξενουμένους. Στο 38' το σκορ ήταν ισόπαλο 70-70, με τον ΑΠΟΠ να ολοκληρώνει τον αγώνα με σερί έξι πόντων και τελικά να παίρνει το μεγάλο διπλό με 77-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 39-37, 59-50, 70-77