100 %
SE
4.2 km/h

ΟΠΑΠ Basket League: Νίκες για ΑΕΚ και ΕΘΑ

Στους τελευταίους δύο χρονικά αγώνες της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League οι Πετρολίνα ΑΕΚ και ΕΘΑ κέρδισαν τις Ομόνοια και ΑΠΟΠ αντίστοιχα.

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ μετά τη νίκη της επί της Ομόνοιας με 85-58. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Έσα Αχμάντ με 18 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η Ομόνοια με τρίποντο του Κάμπελ είχε το προβάδισμα στο 1' (2-5), όμως από εκεί και πέρα οι «κιτρινοπράσινοι» κυριάρχησαν. Με ένα σερί 11 πόντων στο 4' βρέθηκαν μπροστά με 13-5 και εκ τότε δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 26-12, ενώ η διαφορά ανέβηκε στους 21 πόντους (39-18) στο 18'. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 39-27 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η πλάστιγγα για τη νίκη έγειρε για τα καλά προς την πλευρά της ομάδας της Λάρνακας στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς διευρύνθηκε η διαφορά της που έφθασε στους 24 πόντους (69-45). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κράτησε τις αποστάσεις και με τελικό σκορ 85-58 πρόσθεσε την 12η νίκη της στο πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-12, 39-27, 69-45, 85-58

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Μπράουν 18 (2), Τόμας 6, Σιζόπουλος 14 (4), Κουμής, Αχμάντ 18 (1), Γεωργίου 5 (1), Χάμιλτον, Αλεξάνδρου 5 (1), Χριστοφίδης, Ογκμπέιντε 14, Παντελή 3 (1), Μαντοβάνης 2

Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης)

Μπριτ 16 (2), Νίκολς 20 (2), Μάρκου 7 (1), Κάμπελ 3 (1), Κάφι 7, Γεωργακούδγς 2, Καραμπατάκης 3 (1), Στυλιανού

Δεύτερη σερί νίκη πέτυχε η ΕΘΑ που επικράτησε στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία του ΑΠΟΠ με 81-70. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Νταμόντρε Χάρις με 21 πόντους (19 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την ομάδα της Έγκωμης να αποκτά προβάδισμα έξι πόντων (18-12) στο 9'. Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο ΑΠΟΠ έφερε το παιχνίδι στα ίσα 20-20, ενώ με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά (20-22) με καλάθι του Τέιλορ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Σμιθ και έπειτα ακολούθησε σερί άλλων εννέα πόντων που ανέβασε το σκορ στο 31-22 στο 15'. Ο ΑΠΟΠ στο 19' σμίκρυνε τη διαφορά στο ένα τρίποντο (35-32), αλλά η ΕΘΑ κρατήθηκε μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-32).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου με τέσσερις πόντους του Σμιθ, δύο του Κίσουνλαλ και τρίποντο του Άντγκερ οι γηπεδούχοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στο 23' (48-32), ενώ στο 26' η διαφορά έφθασε τους 21 πόντους (60-39). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με αποτέλεσμα 66-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ κατάφερε να μειώσει σε οκτώ πόντους τη διαφορά (71-63) τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος, όμως η ΕΘΑ υπερασπίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα και πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 81-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 39-32, 66-51, 81-70