27 %
SE
2.1 km/h

Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε η ΑΕΛ

Παρά την σθεναρή αντίσταση της Δόξας, η ομάδα της Λεμεσού έφτασε στην νίκη με 1-0.

Το παιχνίδι που έγινε στο “Τσίρειο” μεταξύ ΑΕΛ και Δόξας δεν ήταν υψηλού θεάματος όμως όσοι το παρακολούθησαν έμειναν καθηλωμένοι μέχρι το τέλος. Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήρθε μόλις στο 6ο λεπτό και άνηκε στην Δόξα και τον Κωνσταντίνο Μιντίκκη, ο οποίος βρέθηκε σε καλή θέση εντός περιοχής, έπιασε το σουτ όμως ο Βοζίνια απόκρουσε. Στο 19’ ήταν η σειρά της ΑΕΛ να απειλήσει, όμως ο Γκρεμσλ μπλόκαρε σταθερά την μπάλα, σε κεφαλιά του Αντωνίου. Οι γηπεδούχοι, προσπαθούσαν να απειλήσουν και να ανοίξουν το σκορ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου όμως οι ποδοσφαιριστές του κύριου Χατζηλούκα έκλεισαν καλά όλους τους χώρους.

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα και στο 47ο λεπτό απείλησε την εστία του Γκρεμσλ μετά από σουτ του Γερολέμου. Παρόλα αυτά, η ομάδα που έφτασε μια ανάσα από το γκολ ήταν η Δόξα, καθώς στο 51ο λεπτό το σουτ του Μπόλιεβιτς σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βοζίνια. Δυο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έμελε να μείνουν με 10 ποδοσφαιριστές μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μέσκα, ενώ ακολούθως αποβλήθηκε ο Λούκας Χατζηλούκας για διαμαρτυρίες. Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η Δόξα δεν τα έβαλε κάτω και στο 67΄απείλισε με τον Καρλίτος, αλλά ο Βοζίνια δήλωσε και πάλι παρών. Το σκορ άνοιξε εν τέλει ο Ντερβίτ με αυτογκόλ στο 70’. Ο ποδοσφαιριστής της Δόξας στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γκρεμσλ. Και πάλι όμως, οι ποδοσφαιριστές της Δόξας δεν τα έβαλαν κάτω και συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση. Κάτι που δεν έγινε ποτέ και έτσι η ΑΕΛ πανηγύρισε την δεύτερη φετινή της νίκη.

Ενδεκάδες :

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τζούνιορ, Α.Τεσέιρα, Γκαστανιάγα (58΄ Γκαζαριάν), Αβραάμ, Ζτραβκόφσκι, Αντωνίου (61΄ Τόρες), Γερολέμου, Χουράδο (71΄ Μάε), Γουίλερ, Ν.Τεξέιρα.

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Μεντόγεβιτς, Ιβάν Κάρλος, Γκαζαριάν, Μάε, Τόρες, Μαρκόσκι, Γκοντάλ, Κυριάκου.

Δόξα: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Λουίς Κάρλος (62΄ Καρλίτος), Μπόλιεβιτς (75΄ Φιντέλις), Ασαμόα, Αλεξάνδρου, Τραιτσέφσκι, Μέσκα, Μιντίκκης, Καρλάο

Στον πάγκο: Παρασκευά, Ζε Βαλέντε, Φιντέλις, Ίταλο, Παπαφώτης, Αρτάμπε, Καρλίτος, Χριστοφή, Μπραμπίγια.