NW
1 km/h

Σπουδαία νίκη για την Ομόνοια

Το “τριφύλλι” επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα στο ΓΣΠ.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό στην μεγαλύτερη του διάρκεια, η Ομόνοια ήταν αυτή που εν τέλει πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς. Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι άνηκε στον Απόλλωνα, καθώς στο 18’ ο Γιαννιώτας έστειλε την μπάλα έξω από καλή θέση. Στο 22΄ παραλίγο ο Βίτορ Γκόμες να σκοράρει ένα εντυπωσιακό γκολ(τακουνάκι στην κίνηση) αλλά ο Μολ απόκρουσε σε κόρνερ. Στο 28’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς, ήταν η πρώτη φορά στον αγώνα όπου ο Ουζόχο αναγκάστηκε να αποκρούσει. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πιέζουν και να προσπαθούν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου.

Τέσσερα μόλις λεπτά μετά την έναρξη του β ημιχρόνου, η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν μετά την απόκρουση του Μολ στο σουτ του Εζρά, ο Τιάγκο βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε το 1-0. Μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι, είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και αν ήταν πιο εύστοχοι στο 53’ και στο 57’ θα μπορούσαν να καθαρίσουν το παιχνίδι. Κάτι που προφανώς δεν έγινε και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Απόλλωνας, ο οποίος κυρίως μετά το 60’ είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να φτάσει στην ισοφάριση. Δυστυχώς για τους “κυανόλευκους” της Λεμεσού, όσες φορές απείλησαν την εστία της Ομόνοιας, βρήκαν απέναντι τους τον Ουζόχο ο οποίος φώναξε σε όλες τις φάσεις των φιλοξενούμενων “παρών”. Η λήξη του αγώνα βρήκε την ομάδα της Λευκωσίας να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη.

Ενδεκάδες :

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μαυρίας, Λάνγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Βιτόρ, Γκόμεθ , Τιάγκο, Χριστοφή (70΄Χούμποτσαν), Εζρά (70′ Κακουλής), Ντάρμπισαϊαρ (90+3 Κούσουλος)

Στον πάγκο: Παναγή, Περέιρα, Μανρίκε, , Κατελάρης, Ορτέγα, Μικού

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μολ, Πέδρο, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Αγκίρε, Χάμπος, Μάρκοβιτς, Πίττας (73΄Σαρδινέρο), Γιαννιώτας, Καρ (61′ Γκακπέ) , Ζελάγια

Στον πάγκο: Βολοτίνεν, Βασιλείου, Αντωνιάδης, Σακέτι, Σάλαϊ, Ρομπέρζ