39 %
W
0.8 km/h

Πρώτο τρίποντο για την Νέα Σαλαμίνα

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η ομάδα της Αμμοχώστου νικώντας εντός έδρας τον Ολυμπιακό με 3-2.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε έστω και δύσκολα να κάμψει την αντίσταση του Ολυμπιακού. Παρ'όλα αυτά, η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε στο παιχνίδι αρκετά μουδιασμένα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλός της ανοίγοντας μάλιστα το σκορ με τον Κα στο 13'. Ο προπονητής των “ερυθρολεύκων”, Σάββας Πουρσαϊτίδης, βλέποντας την ομάδα του να δυσκολεύεται να απειλήσει τον αντίπαλό της, προχώρησε σε κάποιες εσωτερικές αλλαγές. Αυτές οι αλλαγές που έκανε ο Ελλαδίτης προπονητής κατά τη διάρκεια του αγώνα, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, απέφεραν καρπούς, καθώς η ομάδα του, εκτός του ότι ανέβασε στροφές, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, με τον Τισντέλ, πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (42').

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν πρόθυμες να σκοράρουν το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα, με κάτι τέτοιο να δείχνει πως ήταν θέμα χρόνου για να συμβεί. Αυτοί που το κατάφεραν πρώτοι ήταν οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων καθώς στο 69’, ο Κορέια, με σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-1 για την ομάδα του. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη αφού έξι λεπτά αργότερα, ο Ντουβεντρού, έφερε και πάλι το ματς στα ίσα. Το παιχνίδι όμως, επιφύλασσε κι άλλες συγκινήσεις για όσους βρέθηκαν στο στάδιο “Αμμόχωστος” για το ματς. Συγκεκριμένα, ο Μαριάνοβιτς με σουτ εντός περιοχής στο 80’, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Νέα Σαλαμίνα, διαμορφώνοντας ταυτόχρονα και το τελικό σκορ.

Ενδεκάδες :

Νέα Σαλαμίνα(Σάββας Πουρσαίτίδης): Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Ρέινολντς (80′ Νουρ), Λαμπό, Κορέια, Ρομάν (59′ Τσαμπούρης), Μαριάνοβιτς, Κωστή, Σίμπσον (53′ Ελουντού), Τισντέλ, Κίνγκσλεϊ

Στον πάγκο: Κίσσας, Τσαμπούρης, Ελουντού, Σέζαρ, Παναγή, Σιαθάς, Νουρ, Μαουρίτσιο, Νικολάου

Ολυμπιακός (Πάμπος Χριστοδούλου): Μπάιζα, Ψάλτης, Καντέ, Σιντιμπέ, Kίκο, Ακόστα (80′ Βινίσιους), Οικονομίδης, Κα (53′ Ζαχαρίου), Νάνι (72′ Ντουβεντρού), Μπιλάλ, Αγιτέ

Στον πάγκο: Κίρεφ, Ροτζέριο, Βινίσιους, Ζαχαρίου, Σαμάρας, Σωτηρίου, Κυριάκου, Παχίπης, Ντουβεντρού