57 %
W
6.3 km/h

Με το δεξί η Ομόνοια

Την νίκη με 2-0 πανηγύρισε η Ομόνοια στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι για φέτος, κόντρα στην Δόξα.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις φετινές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα Cyta η Ομόνοια, καθώς κατάφερε να επικρατήσει στο Μακάριο της Δόξας, με 2-0. Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα, άνηκε στο “τριφύλλι”, όταν στο 14’ ο Ντάρμπισαϊαρ είδε την κεφαλιά του να περνά άουτ. Όμως έντεκα λεπτά αργότερα, ο Άγγλος επιθετικός δεν αστόχησε. Συγκεκριμένα, στο 25’ του αγώνα ο Γκόμεθ έκανε την σέντρα στην περιοχή με τον Ματ να παίρνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με την Ομόνοια να έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο, ήταν εντελώς διαφορετικό με ότι είδαμε προηγουμένως, καθώς η ομάδα της Δόξας ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του αγώνα δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Παρόλα αυτά, στο 60’, κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Μποτεάκ με απευθείας κτύπημα φάουλ έκανε δύο τα γκολ της ομάδας του μειώνοντας δραματικά τις ελπίδες των γηπεδούχων για κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Το 0-2 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα με την Ομόνοια να φεύγει από το Μακάριο με το “διπλό”.

Ενδεκάδες :

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Ντερβίτ, Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς(66′ Μ. Χαραλάμπους), Ασαμόα(83′ Παπαφώτης), Αρτάμπε, Αλεξάνδρου, Τραϊτσέφσκι, Μέσκα(66′ Μπραμπίγια), Μιντίκκης, Καρλάο

Στον πάγκο: Μουκτάρης, Φασουλιώτης, Άδωνη, Παρασκευά, Χ. Χαραλάμπους, Χριστοφή

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Περέιρα, Λέζιακς, Γκόμεθ, Κούσουλος, Ορτέγα, Μποτεάκ(83′ Χεν Εζρά), Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ(77′ Μίκου)

Στον πάγκο: Παναγή, Παναγιώτου, Μαυρίας, Μανρίκε, Γκόμες, Τζιωνής, Χριστοφή