29 %
N
2.1 km/h

Μήνας επιτυχιών για το κυπριακό τζούντο

Μήνας επιτυχιών για το κυπριακό τζούντο ήταν ο περασμένος λόγω των μαζικών επιτυχιών και διακρίσεων στους πρόσφατους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης (ΑΜΚΕ), λόγω των προκρίσεων στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες στο Μινσκ, καθώς και λόγω διακρίσεων σε διεθνή τουρνουά νεαρών ηλικιών.

Σύμφωνα με σχετικό Δελτίο Τύπου,  στους ΑΜΚΕ, το κυπριακό τζούντο κέρδισε τα δύο από τα 21 κυπριακά χρυσά μετάλλια στο Μαυροβούνιο. Την πρώτη ημέρα των Αγώνων, στις 28 Μαΐου 2019, οι νεαροί και ανερχόμενοι Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι και Σοφία Ασβεστά, πήραν το χρυσό μετάλλιο, στα -60 κιλά και -52 κιλά αντίστοιχα. Αξιοσημείωτο είναι πως οι δύο αυτοί αθλητές πήραν μετάλλιο στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες Νέων το 2017 στις Μπαχάμες, απόδειξη της καλής δουλειάς που γίνεται στις μικρές ηλικίες στο άθλημα.

Από κει και πέρα, αργυρά μετάλλια πήραν στα -100 κιλά ο Γιώργος Κρουσσανιωτάκης, στα -81 κιλά ο Άριστος Μιχαήλ και οι ομάδες ανδρών και γυναικών στο ομαδικό. Με τέσσερα αργυρά μετάλλια, ήταν ξεκάθαρο πως το κυπριακό τζούντο μπορούσε να καταγράψει ένα ακόμη πιο εντυπωσιακό απολογισμό στο Μαυροβούνιο. Χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ρούντολφ Κουρτίδης στα -73 κιλά, ενώ η Νίκολα Ευριπίδου στο ατομικό (-63 κιλά) πήρε την 5η θέση. Άξια αναφοράς ήταν η παρουσία του Άριστου Μιχαήλ στους ΑΜΚΕ, όπου πήρε το αργυρό μετάλλιο, αγωνιζόμενος με εξάρθρωση ώμου.

Πολύ σημαντική επιτυχία αποτελεί για το κυπριακό τζούντο η διπλή πρόκριση στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες στο Μινσκ, που θα διεξαχθούν μεταξύ 21-30 Ιουνίου. Σε μια διοργάνωση όπου οι αθλητές έπρεπε να πάρουν πρόκριση, μέσα από την αγωνιστική τους παρουσία, ο Ρούντολφ Κουρτίδης θα αγωνιστεί στα -73 κιλά και ο Άριστος Μιχαήλ στα -81 κιλά.

Τέλος, δύο μετάλλια πήρε η Κύπρος στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα U15 στις 16 Ιουνίου. Ο Γιάννης Αντωνίου του Judo Academy Christodoulides πήρε το αργυρό μετάλλιο και ο Αλέξης Σπερλίδης της Werner Scholz Judo Club Πάφου το χάλκινο.